Що таке ноти? Тон. Півтон. Октава.

Мир переводов : Музыка
, 20:06
0
4686

нотиЗвичайно Ви чули, що музичні звуки бувають високими і низькими. Високі звуки, наприклад, видають співаючі солов'ї та жовті канарки. А низькі? Зайшли Ви до лева в гості... в клітку, а він привітав смачний сніданок дружнім гарчанням. Ось це і є низький звук. Ось Меладзе, Володимир Пресняков та Принц співають високими голосами, а Шаляпін, Кай Метов - низькими (басом). Давайте більш детально про все це поговоримо.

Всю нотну грамоту музиканти придумали для того, щоб їхні твори не канули в лету, і цю музику могли виконати інші музиканти. Тому звуки по висоті були поділені на ноти. Але Ви, звичайно ж, розумієте, висот так багато, що і слів не вистачить, а ще й запам'ятати це..., то краще не треба ніяких нот. Але музиканти народ завзятий. Десь в серединці між найвищим і найнижчим звуком вони виділили дванадцять нот, про 7 з яких (До, Ре, Мі, Фа, Соль, Ля і Сі) Ви напевно коли-небудь чули. Крім названих нот є ще дієз (#) і бемоль (b). Ось якщо говорять, Ре-дієз (Ре #), то ця нота трохи вище Ре, але нижче, ніж Мі. А нота Ре-бемоль (Реb) - трохи нижча, ніж Ре, але вища До. До # - це те ж саме, що і Реb.

Всі ноти мають свої дієз і бемоль. Є два винятки:

  • До-бемоль - це те ж саме, що й Сі, відповідно Сі-дієз = До;
  • Фа-бемоль - це те ж саме, що й Мі, і, природно, Мі-дієз = Фа.

нотиТак ось відстань між сусідніми клавішами називається півтона (Мі - Мі-бемоль, Мі-Фа). А відстань в два півтони складають тон. На гітарі - те ж саме. Відстань між двома сусідніми ладами - це півтон.

Але згадайте, залишився ще майже весь звуковий діапазон, як вниз, так і вгору. Так ось весь простір був заповнений теж півтонами. Після До внизу виявилася знову нота Сі, потім Ля-дієз, Ля, і так далі. Загалом, назви нот періодично (через 12 півтонів) повторюються. Відстань в 12 півтонів (наприклад між До і наступним До) назвали октавою.

Щоб не заплутатися в нескінченній низці октав, їх пронумерували. Класично першою вважається октава, що знаходиться посеред фортепіанної (в 7 октав) клавіатури. Але в електронній музиці, для спрощення розуміння всієї цієї справи машиною, ця октава є п'ятою. Ноти позначаються, як до 5 (До п'ятої октави), Ре # 3 (Ре-дієз третьої октави). Чим нижче номер октави, тим нижчий звук. Мінімальний номер октави в електронній музиці - 0, а кожна нота має свій порядковий номер. У До нульової октави він дорівнює 0. До # 0 = 1, Ре0 = 2 і так далі. Якщо номер однієї ноти на 1 більший за іншу, то це значить - перша нота вища на півтона. А якщо на 2, то - на тон.

Висновки

Наостанок варто відзначити, що у музикантів, а отже і у всіх музичних програмах, ноти прийнято позначати латинськими літерами До - З, До # 1 - (С # 1). 

Нещодавно з'явився новий метод запису нот на основі хроморяда Білецького. Якщо коротко, суть його в тому, що чорні ноти фортепіанної клавіатури (дієз / бемоль) набувають кожна свого унікального імені (Ту, Мо, Зу, Ло, Цу).

Автор: Мир переводов
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
5 (голосов: 194)

Комментарии:

ВВЕРХ